Bästa destinationen i Goa?

9 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Susanna
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2004-07-07

Hej!

Ni som har varit i Goa - vilken destination tycker ni bäst om? Jag funderar på att resa dit med charter 2-3 veckor någon gång under jan-feb 2005, och vill gärna hamna någonstans där man enkelt kan göra utflykter på egen hand, samtidigt som orten i sig är mysig att vistas på. Vill helst ha nära till både strand, intressanta sevärdheter och behandlingar såsom massage.

Tacksam för alla tips!

/Susanna

Örjan
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2003-07-25

Man väljer normalt mellan norra och södra Goa. När det gäller utflykter har det ingen betydelse var man bor och det är lätt att ordna sina egna utflykter. Hotellen kan oftast ge dig tips. Antingen åker man buss som är väldigt billigt och väl utbyggt. Alternativet är taxi som också är billigt.
Skall du göra längre utflykter är det tåg eller flyg som gäller.
De flesta charterhotellen är strandnära. Kolla med Apollo som jag tycker har ett bra urval och hyfsade priser.

Goanen
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-04-16

Spelar nästan ingen roll var man bor i Goa, man når alla sevärdheter inom ett par timmars bilfärd.
Calangute och Baga är de riktiga turiststråken medan södra Goa erbjuder nästan öde stränder och ännu outvecklad turism.
Det tar t.ex bara 2 timmar från Calangute med bil till Palolem där du kan bo i hyddor för nästan inga pengar alls.

Toppen
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2002-12-23

Hej

Jag kan tänka mig att som 1:a gången resenär....att det då säkert kan vara väldigt skönt att hålla sig i Calangute, Baga, Colva, Benaulim...Det är ställen/stränder som du säkerligen träffar mycket folk på.

Hoppas ni får det bra!

längtan
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2004-06-07

hej!!

Paloem är otroligt mysigt!!!
Fin lugn strand, med vit sand och palmer. Du kan bo i hyddor om du önskar det. Mycket billigt!!

Det finns många mysiga restauranger men inge disko. så är du ute efter mer party så är det bätte att åka norrut.

Ha en skön semester!!

britrina
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-04-18

Jag var i Colva och tyckte att det var helt underbart!!! Två och en halv mil lång strand. Enda stället där det var trångt var på stranden alldeles intill själv samhället, eftersom det där alla indier hamnar som kommer med turistbussarna till Colva. Men efter en kort promenad efter stranden kunde vi vara nästan helt själva. Jag och mitt sällskap brukade gå 4 km (man behöver inte alls gå så långt) från "centrum". Vi låg vid ett beach-shack som hette Seagull och där var det väldigt lugnt och skönt. Inga tiggare, väldigt få försäljare och fr.a. väldigt lite turister. Kändes nästan som om vi hade stranden för oss själva.
Finns kanske inte så mycket att se och göra i själva Colva, det är lugnt och finns många restauranter med fantastisk mat. Men vill man festa någon dag, eller åka runt och titta på sevärdheter så är det bara att hyra en taxi, eller ta bussen till någon anna del av Goa.
Jag läste i några guide-böcker om Colva innan vi åkte dit och tyckte inte att alls att det verkade bra. Men, när jag kom dit visade det sig att inget av det jag hade läst stämde. Colva var det perfekta platsen att slappna av med sol och bad. Jag njöt varenda sekund!!!

Tashio
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2003-07-16

Åk till Benaulim. Lugnt och skönt ca två km söder om Colva på samma strand. Stranden räcker lätt till så bara man går lite så kan man vara nästan helt själv (första gången jag var där, -99, var vi helt själva och kunde bada näck bara en kort bit söder om Benaulim). Inte mycket att se och göra mer än att bara vara, bada, äta.

Men som tidigare sagts så är det ont om party om man vill ha det. Då får man bege sig norrut. Goa är inte stort så man kan ganska snabbt ta sig från ett ställe till ett annat så sevärdigheter når man även om jag tycker att Goa är ganska fattigt på sevärda sevärdigheter. Men det är ju bara min uppfattning.

PhilemonArthur
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2004-09-05

Om man söker en riktigt öde strand (dock ändå tillgång till billigt boende) vart ska man söka sig då?

olabandooola
Offline
Orakel
Orakel
Blev medlem: 2011-08-23

Palolem Beach, underbart, men lite stiltje i längden, var där ca 2 veckor, det var avkopplande, men du som vill ha lite party åker inte hit, det anordnades ett party i veckan ungefär och det var aldrig planerat utan blev lite som det blev...

Men utvilad efter denna vistelse var man i alla fall!

http://www.resdagboken.com/upload/16/bild167871.jpg
http://www.resdagboken.com/upload/16/bild167111.jpg
http://www.resdagboken.com/upload/16/bild167106.jpg
http://www.resdagboken.com/upload/16/bild167880.jpg
http://www.resdagboken.com/upload/16/bild169585.jpg
http://www.resdagboken.com/upload/17/bild173064.jpg

Dagböckerna och mer info/bilder finns på; http://www.resdagboken.com/travel.asp?id=4957

MVH // OLA