Tjena! Ska iväg på min första indienresa i början av november och har lite funderingar kring visumansökningen! Det är så att jag anländer i Delhi, som är en flygplats som funkar med eTV, och ska stanna där i någon dag. Sen flyger jag vidare till Bhopal, som inte är en av de flygplatser som man kan resa in till med eTV. Funkar detta ändå eftersom att det är en nationell flygning, eller måste jag söka ett vanligt turistvisum? Flyger ut ur landet från mumbais flygplats.
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu
Dte är bara när du skall in i Indien du måste ha visum.
Reser du inom indien behöver du inget visum.
__________________
… Är i Singapura.
Skype: matsism
Mail: mats@matsism.in
Internet: www.matsism.in
Facebook: matsism
Instagram: matsism
Jag provar at ställa en liknande fråga.
Jag flyger från Kathmandiu til Chennai, men mellanlandar nån timme i Dehli och jag har därför i mitt E-visa fyllt i at Delhi är "Port of Arrival".. vilket ju stämmer även om slutdestinationen på biljetten ju är Chennai.
Min reskompis har angivit Chennai som Port of Arrival..
Vem av oss kommer ev att få problem? Blir det problem tror du/ni?
Mvh Agnes
Vem av oss kommer ev att få problem? Blir det problem tror du/ni?
Ingen av er får några problem.
Efter at du har fått ditt visum står det dig helt fritt att resa i Indien och ändra alla angivna planer.
__________________
… Är i Singapura.
Skype: matsism
Mail: mats@matsism.in
Internet: www.matsism.in
Facebook: matsism
Instagram: matsism