Hur lång tid?

2 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
peccadillos
Offline
Erfaren användare
Erfaren
Blev medlem: 2005-11-15

Jag landar mitt i natten i New Delhi om en månad. Hur lång tid kan det tänkas ta från det att jag landar tills jag är i min lägenhet, om det är ca 30 km att köra och placet ligger ganska centralt? Jag är bara nyfiken på vilka tidsramar det rör sig om. :wink:

britrina
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-04-18

2 timmar kanske, på ett ungefär. Beror ju lite på hur mycket folk det är på flygplatsen och hur snabbt du får tag på taxi in till stan och om du ska växla pengar och sånt.
Min erfarenhet är att passkontroll och bagageutlämning går snabbt på Delhis flygplats. Mitt i natten är det dock ofta många plan som landar och lyfter, så då kan det ju bli lite mer tidskrävande att ta sig igenom.
Sist jag var i Indien var jag ute från flygplatsen på 30 minuter och sedan tog det cirka 40 minuter in till stan (connaught place), men det var det snabbaste jag varit med om hittills.