Tänkte ta med familjen (man och två barn, 8 o 10 år) till Goa i december. Vill ha alla tänkbara tips - allt från bästa flygbiljetterna till ställen att besöka och bo på.
Tacksam för alla svar!
Maria
Tänkte ta med familjen (man och två barn, 8 o 10 år) till Goa i december. Vill ha alla tänkbara tips - allt från bästa flygbiljetterna till ställen att besöka och bo på.
Tacksam för alla svar!
Maria
Bästa pris och snabbast flygresa får du om du tar charter. Dom 2 som du kan åka med nu är Ving och Apollo.
Här kan du börja att läsa lite mer om Goa: http://www.indien.nu/kartor-guider/goa/
I Goa kan man få precis vad man vill, beroende på vad man vill betala. Det finns också ställen för alla tycken och smaker. Vill man ha vatten utan vågor åker man till Palolem. Vill man ha vatten man kan ha roligt i åker man till Norra Goa. Personligen (som vanligt) slår jag ett slag för Vagator. Där finns allt. Lugnet, bra stränder, god mat, inte allt för mycket shopping, nära till Chapora om man vill festa. Hur mycket stränder som helst som man kan ta sig till över dagen. Hyfsade priser på boende. Trevliga människor, en bra mataffär. Läs nu inte om Vagator på denna sida då de har skrivit totalt fel. De skriver att det är ett partyställe.........HELT FEL!!! I Goa ska det vara tyst efter klockan tio och det är det i Vagator. I Chapora, som de här på sidan beskriver som en söt fiskeby, är det bar efter bar efter bar och full ös hela natten.
Hoppas ni får en underbar vistelse!!
Vagator.....mitt paradis på jorden!
Melliot