Vi ska till Indien över jul/nyår och tänkte besöka Palolem och Hampi (möjligen även Bijapur, någon som varit där?).
Idén är att åka från Mumbai ca 19 - 21 december mot Hampi. och vidare mot Palolem ca 23-24.
Har försökt mig på indrails hemsida men börjar få gråa hår öve ratt allt strular.
Någon som har idé om lämpliga tåg och/eller bussar?
Mvh Oskar


Jag vet inte om det går tåg mellan Mumbai och Hospet (för Hampi), men buss går det säkert, möjligen med ett byte. Bijapur är värt ett besök på vägen till Hampi, åk via Kohlapur. Det går bussar dagligen (nattbussar) direkt från Hampi till Goa.
Hospet heter den järnvägsstation som är närmast Hampi.
Det går inga direkt-tågförbindelser mellan Mumbai och Hospet.
Tag tåg 1017 CHALUKYA EXPRES från Mumbai till Hubli.
Tag tåg 6591 HAMPI EXPRESS från Hubli till Hospet.
Vill du besöka Bijapur på vägen till Hospet tar du tåg 1329 Bijapur Passenger från Mumbai till Bijapur och sedan vidare söderut med buss eller taxi till mot Hampi.
Om du rör dig i området borde du samtidigt besöka Badami som ligger längs vägen mellan Bijapur och Hampi.
Trevlig resa,
Mats L
Tackar för svaren. Verkar ju väldigt behändigt med direktbuss hampi - goa, så den får det nog bli. förmodar att man inte behöer boka den innan man är på plats?
Taxi bijapur hampi? hur långt är det och vad kan det tänkas kosta?
Sen kan jag ju passa på att höra efter om vad de erfarna indienresenärerna tror om tillgången och priserna på cocohuts på palolem över jul/nyår? Alternativt andra strandtips i Goa. Har upplevt Palolem, Mandrem, Arambol om Calangute, gillade Palolem bäst.
Taxi kostar 5-10 rupie / kilometer + måltider, tobak och dricks till chauffören. Skall du bara åka åt ena håller måste du betala för returresan också.