Hej hej!
Jag o min familj åker till Goa den 1 feb. Undrar bara om någon som är där just nu kan berätta hur vädret är nu? Soligt? Mulet? Blåsigt? Kallt om kvällarna? Undrar om man behöver ha med sig långärmade tröjor och långbyxor?
Tack på förhand!
Hälsningar Joss :D


Här är en länk till vädret i Goa. Varma kläder behövs nog bara för solfrossa.
Glenn första gången till indien 31/1
http://uk.weather.com/weather/local/INXX0169?x=18&y=9" onclick="window.open(this.href);return false;
Kom hem från Goa igår. Vädret var självklart toppen även om det blåste ganska mycket på eftermiddagarna de sista dagarna. Men det är ju inget man kan klaga på. 34 grader i skuggan. 29 grader i havet. Hade en långärmad tröja med mig, den hade jag på mig på planet. Lyckost er som har er resa kvar. Vi sitter redan och funderar på när vi kan få möjlighet att åka igen.
Mvh
Eva
Tack för info. Det låter toppen!!
Goa just nu! Tank svensk sommar men med lite varmare dagar och klarbla himmel och noll regndagar. Med svensk sommar menar vi att framat kvallen blir det tillrackligt svalt for att en tunn troja eller natt ar helt ok. Tankar man sitta pa stranden och ata pa kvallen kan det vara helt ok med typ collegetroja och ett par tunna bomullsbyxor. Vinden pa kvallen ar ratt kall och det blaser en hel del och far hoooooga vagar. Sa hoga att ngn dag har det varit direkt farligt att bada. Men blota ner sig vid strandkanten kan man ju alltid. I ovrigt ar det varmt och skont, klarbla himmel, och helt underbart ljuvligt. Ni som ar pa vag hit eller snart kommer att fa det harligt.
Vi ligger sjalva pa Fishermans nedanfor Sea breeze beach hotell. Och dar har vi legat en vecka nu.
Kanske ngn som har natt tips om dar det inte ar fullt sa blasigt? Men anda all den fantastiska service man har vant sig vid pa stranden.
Mer om var resa pa http://www.resedagboken.se" onclick="window.open(this.href);return false; sok pa uffeokitty
Hej hej!
Tack för info. Det låter härligt i Goa just nu, längtar dit. Jag såg att någon hade skrivit i ett annat forum att det är kallt i goa nu och mulet. Stämmer det? Jag var inne på olika vädersidor och alla visade olika info. Någon sida visade sol varenda dag medan en annan sida visade mulet. Är nyfiken och förväntansfull :))
Hej! Vi åker till Goa i morgon bitti för första gången och får hoppas att det är varmt och skönt! Synd om det är rekordkallt precis nu... men men det blir säker bra :-)