skall luffarunt i sydindien, tamil, kerala, karntaka--->
har funderat runt det där med ashram, täkt att spendera nån vecka,
meditation, yoga, är helt novis på området, men tänker att jag kanske kan få lite ro i en lite orolis själ...
någon som har tipps erfrenheter etc.
är det mycket religon och hokus pockus, vill gärna ha det lite sansat.
mvh göran
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


Hej,
Jag var i Kerala før ett år sedan. Då træffade jag två finska tjejer vars en av papporna jobbade på ett ashram i Kerala.
de hade bott dær en vecka, och det verkade på dem som att det var mycket hokus pokus. Men det ær sækert mycket upp till var och en och att hitta det stællet som passar just dig.
Jag træffade en kompis ifrån USA som bodde på ett ashram under tsunami så han visste ingenting om vad som skedde...och mailade inte hem till sina næra och kæra førænns sækert 1 vecka efter katastrofen.
Men han trivdes utmærkt på ashramet....och tyckte allt var topp.
Det finns en "kille" som heter Swami som ær bekant med en kille som heter Ullas Kumar som har Yoga och Ayervedisk kurser i Varkala Nort Cliff.
Om du skulle råka vara i Kerala, Varkala så rekomenderar jag att søka upp dem. Swami har skrivit flera bøcker, som finns att køpa.
Kram Neta
vakela northcliff, ska komma i håg det, annars så står detju kvar här på siten. tar gärna i mot flera tipps gärna nån som varit på nåt ställe.
mvh göran
tja tja,
Varkala är lite vinst eller förlust beroende på vilken säsong du drar dit:
svensk vinter = mer som ett svennereservat än en plats för avkoppling
svensk sommar = det är bara du och du där + några schyssta grabbar som fixar käk i en av restauranger på cliff side...
Jag har hört bra grejer om Isha http://www.ishafoundation.com - men jag har inte varit där själv... ashramet ligger i Combaitore i Tamil, på gränsen till Kerala.
http://www.amritapuri.org - du har nog hört talas om "the hugging mother", hon är en levande legend - bara att sticka dit och få en kram av Amma :wink: - det är en upplevelse, kanske en av Indiens kändaste kvinnliga Gurus.
Åh. Har träffat så sjukt många som var på väg till det här stället:
http://www.sivananda.org/neyyardam/
det är en av Swami Sivanandas elever som har startat det - och vad jag har hört ska det vara en riktig sell out - men som sagt, man vet aldrig det kan ju vara trevlig ändå. kanske.
En sista grej som kan vara bra att reda ut innan ashramdjungeln tätnar: Swami är inte ett förnamn, utan används för att visa respekt till ärefullamän, men framförallt en titel som en munk blir initierad till av sin Guru. Här kommer lite mer kuriosa:
så att det inte blir några missförstånd :wink:
Lycka till i ashramjakten, det är annars en hit att åka längs Ganges från dess start i Gomuck (?), Gangotri, Rishikesh, Haridwar, äh du fattar, många fina små ashram längs vägen :D
Det är väl bara att testa, jag blev själv kramad av "the hugging mother" i februari, och visst - det kändes som mycket hokuspokus - som det flesta religioner enl min mening, men dem uträttar trots allt en hel del positiva saker oxo, vi märkte ingen skillnad efter att ha blivit kramade, men Amma luktade iallafall gott :lol: . Däremot så tyckte jag att de flesta som "jobbade" där verkade lite hjärntvättade, i princip en massa wannabees från europa klädda i lakan med märke i pannan.
Inte min grej precis, men absolut minnesvärt.
Personligen tycker jag att bodhizendo verkar intressant, ett Zen-buddistiskt "ashram". Är det någon som har besökt det och vet mer?
Jag säger bara ett namn!
VARKALA!
Skönt ställe!=)
Ha det fint.