2,5 vecka innan vi ska åka till Goa får vi ett brev från Detur resebolag att resan var inställd pga. för lite intresse....vi hade betalt in för vår resa den 3 aug.-07 (ca.15.000:-) och får detta besked SÅ sent!! Som tur var hittade vi en ny med Vingresor som blev 1000:- dyrare - men vi är lyckliga att få komma iväg ändå. Har man rätt till någon ersättning i ett sådant här fall? :? Någon som vet? Snart soliga hälsningar från Norrlandsbrudarna.
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


Bara att läsa Deturs Särskilda resevillkor så står det ju klart och tydligt där: http://www.detur.se/cms.cfm?nPageNo=6584&nSupplierID=299&menuid=9&nMenuID=2645
5. Inställelse av resa
Detur förbehåller sig rätten att ställa in resan om inte samtliga i A–D nedan angivna minimiantal är uppfyllda senast 14 dagar före flygresan.
a) Flygplanstyp/Minimiantal
Airbus 320 150
Airbus 321 200
MD 81 och 82 140
B737-400 153
B737-700 140
MD 83 och 88 152
B737-500 119
B737-800 170
MD 87 120
B757-200 200
b) 50 resenärer till det resmål som finns angivet på resenärens bokningsbekräftelse.
c) 50 resenärer till varje inkvarteringsalternativ på den flygdestination som finns angiven på resenärens bokningsbekräftelse.
d) 20 resenärer för varje rundtur.
Om en resa som Detur har rätt att ställa in enligt föregående punkt ingår i en serie av resor, har Detur rätt att häva även andra resor som ingår i samma serie under förutsättning att meddelande därom sker så snart som möjligt och i varje fall inte senare än som anges under punkt (5.4) i allmänna villkor för paketresor.
Mvh Eva
..för snabbt svar. :lol:
Tycker det är dåligt av Detour. Var inne på deras kontor nyligen och frågade om resor i november och fick ett svar om att hos dem fanns inte sista minuten det blev bara dyrare ju senare man bokar. Det lät som att allt var fullt för november.
Om ni betalade 15,000 kr i aug och får igen dessa i okt kan de gott ge någon kompensation utöver pengarna tillbaks. 15,000 ger en del ränta eller avkastning om de placeras rätt även på så kort som 2 månader faktiskt.
Det var precis så jag kände, och även när jag ringde för att be dem sätta in pengar så var de inte precis trevliga.." du får vänta på pengarna, de kommer någon gång under veckan". Well well..nu har vi ny resa iallafall. en tack för ditt svar, det läkte litegrann nu! :lol:
För jävligt!Igår fick jag samma besked.fixat visum o grejat .allt klart,så kommer detta besked som en kalldusch.skulle åka 18 dec.
Eftersom min resa också blev inställd,så undrar jag om det finns någon som kan tipsa mig om nåt annat bolag med något så där billiga resor till goa?
Vi fick rabatt på våran nästa resa med Apollo när resan till Rumänien vart inställd: Men det var nog bara "godwill" från deras sida.