Lite tips till nybörjare?!

2 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
Homla
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2006-12-10

Hejsan!

jag och min kille ska förmodligen till Indien i mars nu, 2007. och är intresserade av att veta hur man tar sig från Indien till Maldiverna på bästa sätt? samt hur dyrt är det att leva där? någon som vet?

Vi är även intresserade av att veta lite olika inrikesflygbolag samt bra/billiga bolag som flyger till Indien (Delhi eller Bombay)

Tack!!

anncharlotte
Offline
Upplyst användare
Upplyst
Blev medlem: 2011-04-16

När det gäller inrikesflygbolag så finns en hel radda under FAQ, jag har själv bokat med air Deccan, det var helt otroligt billigt, men jag var ute i god tid. Se tråd http://www.indien.nu/forum.indien.nu/viewtopic.php?t=5898
Tyvärr har andra här skrivit om att det numera inte fungerar att boka via hemsidan, hade tydligen lite tur och hann i sista minuten.

När det gäller Maldiverna så har jag bara varit där ett dygn, och jag upplevde det som väldigt dyrt, men jag kom direkt från Indien och hade naturligtvis Indiska priser färskt i minnet. Stor skillnad är det i alla fall.

Vi kommer härnäst att åka till indien med Aeroswit air, betalade strax under 6 000 per person till Delhi.
Air India flyger mellan Indien och Maldiverna, tyvärr vet jag inga priser, det var ett tag sen jag åkte, har för mej att det då kostade en tusenlapp från Trivandrum , men det var 99.
Lycka till med er resa, Indien är ett underbart land :D