Är det nån som vet vilken som är Indiens [/i]nationalsport :?:
Om Indien.nu
Indien.nu grundades år 2000 som en ickekommersiell webbplats för spridande av information och resetips om Indien. Sajten drivs och utvecklas av Henric Carlsson som sedan 2007 bor i staden Udaipur, Rajasthan, Indien. Läs mer om Indien.nu här!
Kontakta oss
För frågor och synpunkter skicka ett mail till:
Webmaster
Vill du tipsa om arrangemang och evenemang i Sverige, maila:
Henric
För fler kontaktdetaljer, se kontakta oss.
© 1999-2020 Indien.nu


Vild gissning, men cricket är ju himla populärt?! :roll: :)
Är ganska säker på att cricket är Indiens nationalsport,,,om du skall till Indíen och får tillfälle att gå på en match gör det! Är helt galet och underbar stämning!
Ja det borde vara cricket,, eller möjligen landhockey som också är poppis.
det är cricket.
khabbadi.....hahaha
Inte så dumt förslag faktiskt :!: :idea: Khabbadi ser man också spelas överallt, ofta av flickor. TV sänder även matcher i denna något annorlunda sport.
/Björn
Faktum är att det är landhockey.
Några länkar:
http://www.tourindia.com/insignia/sport.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/India#Sports_and_games
http://www.mapsofindia.com/india-faqs.html
http://www.indianchild.com/sports_in_india.htm
heh, jag tyckte att jag hade hört det, men vågade inte tro det själv :?
Nån som skall till Cricket-VM och kolla på Indiens matcher?
Cricket är otroligt stort och säger man Tendulkar så vet alla vem det är. Landhockeyn är inte alls lika populärt längre efter år av korruption och uppgjorda matcher i landslagssammanhang.
Landhockey verkar leva högt på att det är en olympisk sport, nej, Cricket
är betydligt större i Indien och globalt.
Jag är sugen på att sticka till VM. Ska du dit? Det hade varit roligt att dra ihop ett gäng :P
jag hade turen att det var cricket landskamp (Indien-Sri Lanka) i Margao förra veckan när jag var där. lyckades att fixa en biljett och det var en helt sjukt bra stämmning!
Indien vann såklart och jag va tydligen på indisk tv enligt mina indiska vänner (matchen sändes direkt över hela landet)
Något avundsjuk, ODI det är grejor det.
cricket ar storsta sporten, men landhockey ar nationalsporten.
Eländeselände för Indiska cricketlandslaget, dom åkte på stryk av Bangladesh i första matchen. Ungefär som att Sverige skulle åkt på stryk med 3-0 emot Trinidad och Tobago i VM förra året i öppningsmatchen.
Pakistan är utslagna som första lag och gissar att det är landssorg. Nu har Indien ryggen emot väggen, superstjärnan och halvguden Sachin Tendulkar misslyckades och fick bara
7 runs och dom måste slå Sri Lanka, Bangladesh med sina tonåringar spelade underbar cricket.