Värmen i Indien så här års... ?

4 inlägg / 0 nya
Senaste inlägg
mike1115
Offline
Nybörjare
Nybörjare
Blev medlem: 2004-10-18

Hur är värmen i indien så här års, och då tänker jag mest på nätterna... Om man ska bo i en bungalow i Goa, kommer det vara kallt under nätterna då?

Tacksam för svar, Mikael

Tesan
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2004-04-01

verkar va runt 20 grader på nätterna: http://weather.cnn.com/weather/forecast.jsp?locCode=VAGO

aeshna
Offline
Veteran
Veteran
Blev medlem: 2004-09-11

Du behöver inte vara rädd för att frysa om nätterna i Goa.
De är ljumma och sköna, runt 20 grader. Fryser du ändå räcker en tröja eller möjligtvis att värma fötterna i strandbrynet, då vattnet är vamare än lufttemperaturen! :)

Kan dock bli lite kyligt mellan ca 05 och soluppgången, de är - precis som i övriga välrden - ofta de kallaste timmarna på dygnet. Köp en varm filt på Anjuna market att ha på hotellrummet i fall du är känslig!

EDIT:
Själv bodde jag i ett enkelt rum med decimeterstora springor mellan tak och vägg, dåligt isolerat. Ofta ser de enklare guesthouserummen i Bardezprovinsen där jag var ut så. Det räckte dock med en filt.
/EDIT

november
Offline
Småpratare
Småpratare
Blev medlem: 2004-07-13

Hej
Kom hem från goa i går. Nätterna är väldigt varma (ovanligt varma just denna november enl. goanerna) ca 25 grader. Åkte hem kl 03 på natten och även då mycket varmt.