Re: Tajmahal 3D

Jag behöver en bild eller länk på hur trappan ser ut. Eller egentligen bara på hur det ser ut ovanför ingångarna
Google har inte gett mycket men provade igår tajmahal fly photo och hittade den här
Man ser inte mycket men ser ut som att det är 2 hål ner, är det 2 trappor? Två hål/trappor verkar rimligt tanke på ingång på varje sida. Vid en förstoring så kan det vara byggnadssaker/skräp på ena sidan eller att det är två hål/trappor. Bilden gav några andra intressanta detaljer gällande ramp och ska sticka fram en bit ungefär som andra rampen och vara bredare. Vattenraden, gräsraden och gångraden ser ut att vara smalare. Ingen trappa upp i närheten till första rampen vad jag kan se. Konstigt men ser inget på den bilden.
 
Putte vad är det för trappa med 3 steg du menar? På insidan utsidan? På utsidan finns inget vad jag kan se. Det finns dock trappor med 3 steg framför tornen upp till dörrarna. Syns inte på bilderna ovan men dom finns där redan. Egentligen är det 4 eller 5 steg upp till dörrana men trapporna är bara på 3 steg.
 
Den här bilden visar ett mönster som jag försökt rita av men saknar bra bilder på det. En stor och en mindre som ser ut som en stjärna. Varannan avlång grej och varannan stjärna. Gräs i och runt och  två plantor på den stora saken och en på ”stjärnan”. Stjärnan verkar fyrkantigt på flesta bilder och på andra mer runt. Kan nån bekräfta om det är runt eller mer som den blåa? Jag tror på runt och tror att den bara ser ut som blåa pga hur bilder är tagna.
 

Jag har inga idéer på hur gräset ska göras men kom att tänka på den här som gjorts tidigare. Göra nåt hår-liknande och använda som gräs. Tänkte pröva det i alla fall sen nån dag. Bara att man pekar det uppåt, göra det tjockare och kortare kanske funkar som ”"gräs"”.

 

Postad av: yoga