[quote=AndersW]Jag har lite frågor ang valutan, vi lämnade med lite Rupies från våran förra resa till Goa och har kvar sedlar i större valörer (500 & 1000 IRS) Är dessa brukbara någonstans längre. dvs kan man växla in dessa eller är dom värdelösa?[/quote]
Dina gamla 500 och 1000-lappar är värdelösa. De gick att lösa in med stort besvär fram till årsskiftet.
[quote=AndersW]Som skrevs här ovan så funderar vi också på hur det går att få ut pengar nu i Goa. Vi kommer att bo i Calangute.[/quote]
Bankomaterna funkar några timmar / dag. Ofta måste man kolla ganska många bankomater innan man hittar en med pengar i.
Högsta uttaget är 2500 rupier / uttag men det är ont om nya 500-lappar så i praktiken får man ut 2000 rupier / uttag.
Det påstås och ryktas att det numera skall gå att ta ut 4500 rupier / uttag men det tror jag på när jag ser det själv.
[quote=AndersW]Är det klokt att ta med annan valuta som tex dollar eller euro och växla in på plats där?[/quote]
Växlingskontoren tar bara emot ovikta större Dollar och Euro. Småvalörer kommer du att ta med hem igen. Kursen är usel då de flesta växlingskontor saknar pengar. Du får usla 55-60 rupier för en Dollar och 57-62 rupier för en Euro. Du får högst växla 5000 rupier från utländsk valuta per vecka.
_
Många butiker och restauranger tar numera kort. Nästan alla beach-shack i Calangute tar kort. Du ser snabbt att alla tomma restauranger och beach-shack är inte tomma på grund av menyn utan på grund av att de saknar kort-terminal.
_
Hälsningar från Goa