Re: Delhi, Agra, Varanasi, Goa (Palolem) dec/jan

Delhi är världens kholaste och snabbast växande stad med ett enormt utbud av allt. 

Delhis trafik är hopplöst långsam varför du alltid bör välja att åka med Delhi Metro. En sträcka som tar två timmar med taxi kan ta en kvart med Metron. Börja med att köpa ett åk-kort i närmaste Metro-station så du enkelt kan ta dig runt i staden. Fyll på kortet med 200-300 rupier. Det är snabbt, enkelt och bekvämt att ta sig runt i Delhi med Delhi Metro

Missa inte att gå på musikal i Delhi. Köp biljetter i god tid innan till musikalteatern Kingdom of Dreams. Kingdom of Dreams har även en stor och mycket trevlig food-court med mat från indiens alla olika kök. Min favorit på food-courten heter Lucknow. Ligger vid IFFCO Metro-station. 

Bästa utbudet av spännande restauranger och intressanta små-butiker hittar du i stadsdelen Hauz Khas Village. Passa även på att besöka Haus Khas Complex och Haus Khas Tank och Dear Park när du är i närheten. Närmaste Metro-station är Green Park.  

Delhis mest intressanta levande tempel är Akshardham. Akshardham har även en båttur med indiens och mänsklighetens historia. Akshardham har stängt på måndagar. Försök att komma dit innan de öppnar klockan 10:00 då de ofta har många besökare och köerna växer till på eftermiddagen. Tag Delhi Metro till Akshardham. 

För konserter och utställningar måste du besöka India Habitat Centre och India International Centre. Kolla i morgontidningarna eller deras webbsidor för aktuella program eller åk bara dit och se vad som händer. Konserter och utställningar är oftast gratis. (Tänk på att vara välklädd. De släpper inte in vem som helst.) Tag Delhi Metro till Jor Bagh. 

I samma område som India Habitat Centre och India International Centre finns min favoritrestaurang. Ät mycket gott på Lodi Garden Restaurant. Tag Delhi Metro till Jor Bagh. 

Bästa shoppingen i Delhi gör du självklart i nyöppnade Mall of India, en av världens största köpcentrum som dessutom har både skidbacke och skridskobana. Tag Delhi Metro till Noida Sector 18 eller till Botanical Garden. Det går gratisbussar från Botanical Garden till Mall of India

Gillar du karuseller skall du besöka nöjesfältet Worlds of Wonder. Ligger på andra sidan gatan mot Mall of India. Tag Delhi Metro till Noida Sector 18. 

Postad av: matsism