Det är precis ett år sedan det otänkbara hände. Den 22 april 2025 öppnade beväpnade män eld mot en grupp turister i den idylliska byn Baisaran utanför Pahalgam i indiskkontrollerade Kashmir. 26 människor dödades, nästan alla hinduiska pilgrimer. Attacken utlöste inte bara en diplomatisk kris och militär upptrappning mellan Indien och Pakistan – den kollapsade omedelbart en av Indiens snabbast växande turistdestinationer.
Hotell tömdes på en natt. Tusentals bokningar avbokades. Husbåtarna på Dal-sjön i Srinagar låg tomma i rad. En bransch som tagit år att bygga upp rasade på veckor.
Turismen tillbaka – med kraft
Ett år senare ser bilden påfallande annorlunda ut. Under årets första fyra månader besökte drygt 420 000 turister Kashmirdalen. Turistdirektören för Kashmir uppger att gondolbanan i Gulmarg, som vid samma tidpunkt förra året knappt hade 100 besökare om dagen, nu tar emot runt 5 000 dagligen. Pahalgam, platsen för massakern, beskrivs av lokala hotellägare som fullpackat – hotellen fulla, marknaderna livliga igen.
Kashmirs chefsminister Omar Abdullah meddelade i februari att alla turistdestinationer som stängts av säkerhetsskäl skulle vara återöppnade till maj, och att nio nya turistmål planeras för att bredda utbudet ytterligare. Det är en remarkabel vändning för en region som för ett år sedan av många bedömare ansågs vara dömd för år framåt.
Men svenska UD avråder fortfarande
Här uppstår en tydlig spänning som den svenske resenären behöver förhålla sig till. Medan turistnäringen lokalt signalerar normalisering och siffrorna pekar uppåt, gäller Utrikesdepartementets avrådan mot alla resor till Jammu och Kashmir – utom till Ladakh – fortfarande. Det är ingen liten detalj. En resa till ett UD-avrådt område kan innebära att din reseförsäkring inte gäller.
Ladakh är ett viktigt undantag. UD tillåter resor dit med flyg till Leh eller landvägen via Manali i Himachal Pradesh. Ladakh har aldrig haft samma säkerhetsproblematik som Kashmirdalen. Kontrollera alltid med ditt försäkringsbolag innan du reser till ett UD-avrådt område. Läs mer i vår guide till Leh och Ladakh.
Kashmirs bräckliga återhämtning
Att siffrorna vänder uppåt är goda nyheter för de tiotusentals familjer vars försörjning är direkt beroende av turismen. Men den som följt Kashmir under de senaste decennierna vet att återhämtningar här historiskt sett alltid har varit bräckliga. Regionen är fortfarande politiskt omtvistad, och som Pahalgam-attacken visade med brutal tydlighet kan situationen förändras snabbt.
Vill du besöka Kashmir trots avrådan är det viktigaste rådet att hålla sig löpande uppdaterad via lokala nyhetsmedier, hålla sig till de etablerade turiststråken och ha en tydlig plan för vad du gör om situationen förändras.
Läs mer i vår guide till Srinagar och Kashmirdalen samt Leh och Ladakh.
Nyhetsämne
- Logga in eller registrera dig för att kunna kommentera